Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednorožec - historie

11. 8. 2008

Jednorožec

Jednorožec je bájný tvor podobný antilopě či koni s kopyty sudokopytníka. Obecně je považován za zosobnění dobra, později, v dobách křesťanství, také čistoty a panenství.

Zmínky o jednorožcích můžeme najít nejen v mytologii všech národů kolem Středozemního moře, ale také v čínských bájích. I když se popisy úplně neshodují, je poznat že všechny popisují jednoho tvora - sudokopytníka s jemným a křehkým vzhledem, podobného lani, antilopě či koni. Barva se mění podle popisu (včetně zelené). Také se všechny příběhy shodují na tom, že jednorožec je jemné zvíře, které nikdy nezabíjí (v Číně se jednorožci střeží i zašlápnout brouka či mladou trávu). Svou vůli však dokáže prosadit velmi dobře.

Obrazek

                    Popis

Dospělý jednorožec má typické sněhobílé zabarvení, avšak srst jeho mláďat má zlatavou barvu. Jedná se o bytosti s bílou srstí, postavou podobni koni. Údajně se vyskytují ve všech lesnatých oblastech severní Evropy. Jsou vybaveni léčivým rohem.Jejich mláďata se rodí se zlatou srstí a až v dospělosti se srst mění do stříbrna a pak do bíla. Styku s lidmi se jednorožec vyhýbá, má velmi hbité nohy, takže se dá těžko chytit. Jednorožci jsou díky své síle, odvaze a rychlosti považováni za božskou bytost.Obrazek

Roh jednorožce byl pokládán za lék na nespočet nemocí, proto bylo toto zvíře zobrazováno v mnohých lékárnách. V české a moravské heraldice to byl velmi oblíbený symbol.

Tak co si o něm myslíte? Rády bychom uvítaly názory jiných.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SUPER

(BARČA, 25. 10. 2008 18:24)

jednorožci jsou překrásní tvoři !
mám je moc ráda jako koně :-)

prima

(cleo, 19. 10. 2008 9:25)

mam rada jednorožce jsou krásní a myslím že je i někdy můžeme zahlédnout